Poniżej przedstawiamy zestaw odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące funkcjonowania Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO), zadań Krajowego Ośrodka Monitorującego (KOM), obowiązujących regulacji prawnych oraz aspektów technicznych związanych z wdrażaniem systemu KSO. Informacje te mają na celu ułatwienie zrozumienia przepisów, procedur i rozwiązań organizacyjnych w zakresie opieki onkologicznej w Polsce.
Zachęcamy do zapoznania się z treścią poniższych odpowiedzi. W przypadku dodatkowych pytań lub potrzeby uzyskania szczegółowych informacji, prosimy o kontakt z właściwymi instytucjami wskazanymi przy poszczególnych tematach.
Na KSO składa się: Centralna Baza Wyników Histopatologicznych, Obsługa Karty DiLO, Obsługa i wyliczanie wskaźników
System umożliwia założenie karty DiLO do 3 dni wstecz. Nie ma jednak możliwości wskazania tej daty jako dnia pierwszej porady specjalistycznej związanej z diagnostyką – należy podać faktyczną datę założenia karty. Przyjęto utrzymanie obecnej logiki systemu. Pytanie w tej sprawie zostało skierowane do NFZ – oczekujemy na ich stanowisko.
Podczas zakładania karty DiLO wskazywany jest nawrót choroby. Ścieżka pozostaje taka sama jak dla każdej karty DiLO.
System umożliwi odnotowanie wyników wszystkich przeprowadzonych konsyliów.
Etap ma start i stop. Odrębnie przechowywany jest plan leczenia, gdzie znajdują się informacje o szczegółach oraz realizacji leczenia.
Tak, będzie to widoczne w podglądzie karty.
Tak, jest możliwość przekazania/przejęcia pacjenta do innego ośrodka z zachowaniem historii jego karty DiLO.
Usługi dla systemów zewnętrznych zostały udostępnione. Dostawcy mogą się integrować na dedykowanym środowisku integracyjnym.
W momencie uruchomienia karty DiLO nie będzie obowiązku wypełniania jednocześnie karty w AP-DILO. Będziemy weryfikowali krzyżowo, czy istnieje już karta na wskazane rozpoznanie w KSO i w AP-DiLO.
Tak będą, zostanie udostępniony raport do pobrania.
Do systemu KSO przekazywane są dane wyników badań histopatologicznych oraz karty DiLO.
Na skutek zmian ustawowych termin wdrożenia Krajowej Sieci Onkologicznej został przesunięty o rok, tj. z 1.IV.2024 r. na 1.IV.2025 r.
20.3.2024 r. została ogłoszona ustawa z 22.2.2024 r. o zmianie ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej (Dz.U. z 2024 r. poz. 414).
Metodologię tworzenia wytycznych, zarówno de novo jak i drogą adaptacji, przygotowano zgodnie z zapisami „Konsensusu dotyczącego metod opracowywania wytycznych praktyki klinicznej w onkologii pod auspicjami Narodowego Instytutu Onkologii oraz Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji” oraz uzupełniono listą kontrolną RIGHT Statement oraz RIGHT-Ad@pt.
Jest ona szczegółowo opisana w dokumencie „METODY OPRACOWYWANIA WYTYCZNYCH POSTĘPOWANIA DIAGNOSTYCZNO-TERAPEUTYCZNEGO W ONKOLOGII W RAMACH REALIZACJI ZADAŃ KRAJOWEGO OŚRODKA MONITORUJĄCEGO” i opublikowana na stronie Narodowego Instytutu Onkologii w zakładce NSO: wytyczne.
Ze względu na objętość dokumentu, całość metodologii nie jest dołączana do poszczególnych dokumentów wytycznych.
Wytyczne publikowane są na stronie Narodowego Instytutu Onkologii w zakładce NSO: wytyczne
Szkolenia dla koordynatorów prowadzone są w ramach Krajowego Ośrodka Monitorującego. Informacje o nich można znaleźć na stronie Szkolenia.
Nie. Raport z wyliczonymi wskaźnikami będzie udostępniony do pobrania przez CeZ.
Za gromadzenie danych odpowiada administrator systemu Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępnienia Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych – Centrum e-Zdrowia (CeZ) – jednostka podległa ministrowi właściwemu do spraw zdrowia, właściwa w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia.
Ocena poziomu jakości opieki onkologicznej nad świadczeniobiorcą objętym opieką onkologiczną w ramach KSO jest prowadzona w podziale na poszczególne rozpoznania, z uwzględnieniem wskaźników jakości opieki onkologicznej oraz kluczowych wskaźników jakości opieki onkologicznej.
Minister Zdrowia ogłosi w drodze rozporządzenia, wskaźniki jakości opieki onkologicznej wraz z ich wartością docelową oraz miernikami i formułą obliczenia wskaźnika jakości opieki onkologicznej dla poszczególnych poziomów zabezpieczenia opieki onkologicznej, w tym Centrów Kompetencji, a następnie wybierze spośród nich kluczowe wskaźniki jakości opieki onkologicznej.
Wskaźniki jakości opieki onkologicznej będą wyliczane automatycznie w systemie KSO, zarządzanym przez CeZ. Gotowe raporty będą udostępnione ośrodkom. W procesie weryfikacji osiąganych efektów jakości opieki onkologicznej będą brały udział NFZ i Krajowa Rada Onkologiczna.
Wykaz świadczeniodawców zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Narodowego Funduszu Zdrowia .
Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu Wojewódzkich Ośrodków Monitorujących można znaleźć w Internetowym Systemie Aktów Prawnych .
Ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej można znaleźć w Internetowym Systemie Aktów Prawnych .